Wydarzenia

CIĄG DALSZY WIZYT U BARLINECKICH PRZEDSIĘBIORCÓW

W dniu 17.10.2017r., w ramach cyklicznych wycieczek po barlineckich przedsiębiorstwach, odwiedziliśmy salon fryzjersko-kosmetyczny „Kraina próżnożci” prowadzony przez p. Katarzynę Gimińską oraz p. Anetę Długaszek. W ramach zabiegów kosmetycznych Agata poddała się zabiegowi regulacji brwi a p. Tomasz poddał się stylizacji fryzury. Panie opowiedziały nam na czym polega ich praca. Pokazały cały salon oraz narzędzia, którymi się posługują. Dziękujemy obu Paniom za serdeczne przyjęcie.

ŚWIĘTO PLONÓW

W Szkole Przysposabiającej do Pracy odbyła się cykliczna impreza z okazji pożegnania lata tzw. Święto Plonów. Było dużo zabawy i smakołyków przygotowanych przez uczniów, min. bigos, dżem z dyni, placki ziemniaczane z cukinią, ciasto drożdżowe, zupa dyniowa itp. W tym roku wzięli w niej udział także uczniowie z NDOREW wraz z p. Katarzyną Pasterską, uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego OHP Barlinek oraz nasi absolwenci i podopieczni Ośrodka Wsparcia „Klubik”. Każda z grup przygotowała dekoracje jesienne. W konkurencjach rzutu kaloszem, wykopkach czy sztafecie z oponą brali udział zarówno uczniowie jak i rodzice. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Zapraszamy za rok !

Z WIZYTĄ W MUZEUM NARODOWYM

W dniu 22.09.2017r. uczniowie SPdP, grupy NDOREW oraz Ośrodka Wsparcia „Klubik” odbyli wycieczką do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie mogli obejrzeć ekspozycje. Wychowanków zafascynowała wystawa dotycząca kultury i życia „czarnego lądu”. Oglądali wspaniałe maski, posągi oraz repliki domów afrykańskich. Atrakcją wycieczki był również rejs statkiem po Odrze. Pogoda i nastroje dopisywały, a dowodem na to są zdjęcia.

E. Malicka

Z WIZYTĄ W BARLINECKICH FIRMACH

Uczniowie SPdP aktywnie rozpoczęli wrzesień. Zdążyli już odwiedzić m.in. barlineckie firmy. Zaznajomili się z tajnikami pracy szewca oraz narzędziami jakimi się posługuje. Mieli możliwość obejrzeć sklep z materiałami budowlanymi, po którym oprowadził ich p. Pieńkowski. Z wizytą udali się również do sklepu z odzieżą i artykułami BHP „Maral”, gdzie doradzał im p. Szajda. Nasi wychowankowie byli pod wrażeniem.

E. Malicka

FESTYN PROFILAKTYCZNY

Na początku września uczniowie ze SPdP oraz grupa z NDOREW, uczestniczyła w festynie profilaktycznym zorganizowanym przez Zespół Interdyscyplinarny Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To już kolejna taka akcja, której celem jest edukacja młodych ludzi z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu, zjawiska przemocy w rodzinie, bezpieczeństwa na drodze oraz wiedzy z zakresu udzielenia pierwszej pomocy. Nasi uczniowie mieli możliwość brania udziału w lekcji pokazowej dotyczącej pierwszej pomocy. Atrakcją festynu byli również motocykliści z międzynarodowego klubu motorowego „Blue Knights Poland”.

E. Malicka

Z WIZYTĄ NA KRĘGIELNI

Młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Barlinku i Ośrodka Wsparcia „Klubik” została zaproszona przez pana Grzegorza Januszke na rozgrywki, podczas których poznawała i doskonaliła technikę strącania dziesięciu kręgli. Sportowa rywalizacja na kręglarskich torach od dzisiaj stała się jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu naszych uczniów.
Panu Grzegorzowi Januszke jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą inicjatywę, okazaną życzliwość, bezcenną i bezinteresowną pomoc.

E. Malicka

„POCZYTAJMY !” – KOLEJNE SPOTKANIE

„Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem.” – Ignacy Krasicki
W ramach projektu edukacyjnego: „Poczytajmy!” młodzież z Gimnazjum dla Dorosłych w Barlinku odwiedziła klasę 3.A ze SPdP oraz grupę E i G z NDOREW-u. Uczniowie przeczytali fragmenty tekstów, w prezencie zaś otrzymali zakładki do książek zrobione przez naszych wychowanków.

E. Malicka

RYWALIZACJA NA KORCIE

Nasza młodzież ponownie została zaproszona na zajęcia do pana Szymona Bundy, trenera Barlineckiej Akademii Tenisa. Wiedza z poprzedniego spotkania pozostała i uczniowie mogli rozegrać tenisowe pojedynki. Była rywalizacja i dużo śmiechu. Ta lekcja wychowania fizycznego na długo pozostanie w naszej pamięci. Panu Szymonowi Bundzie kolejny raz dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę na korcie.

E. Malicka

UPIĘKSZANIE SZKOLNEGO TERENU

Teren wokół naszej szkoły będzie wyglądał pięknie!
Uczniowie SPdP rozsiali kwiaty: aksamitkę, maciejkę, słonecznik ozdobny, fasolę ozdobną, zawciąg nadmorski. Po nasiona udali się do sklepu ogrodniczego, gdzie zakupili wszystkie potrzebne rzeczy, wykorzystując graficzne pomoce komunikacyjne.

E. Malicka

TWORZENIE WARZYWNIKA

Wiosna w ogrodzie to czas intensywnych prac. Naszą młodzież – w ramach zajęć z przysposobienia do pracy – odwiedził ogrodnik, który zaprezentował uczniom działanie glebogryzarki. Dzięki jego pomocy powstał obszar idealny pod uprawę warzyw. Uczniowie przekopali, wyczyścili, następnie obsypali nawozem pole. Kilka dni później każda z klas z SPdP zagospodarowała pole, siejąc tam ulubione warzywa: szpinak, marchewkę, groch, buraki, bób, sałatę masłową, sałatę lodową, rzodkiewkę… Już nie możemy się doczekać degustacji.

E. Malicka

KOMUNIKACJA ALTERNATYWNA

Umiejętność mówienia o swoich potrzebach, oczekiwaniach ,o tym co lubimy, relacjonowanie wydarzeń z życia… Wszystkie te rzeczy związane są z komunikacją – ostatnim, ale chyba najważniejszym – elementem Tygodnia Akcji. Nasza młodzież odwiedziła barlineckie sklepy, by kupić potrzebne rzeczy, ulubione jedzenie – korzystając z komunikacji alternatywnej, PECS-a. Uczniowie SPdP doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.

E. Malicka

TYDZIEŃ AKCJI – WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

„Kiedy Maria jest z nami sprawia, że świat staje się lepszy… ”
(Te słowa wypowiedzieli rodzice 15-letniej Marii, która żyje z autyzmem)
W ramach naszej tygodniowej akcji: Integracja, Informacja, Aktywizacja, Akceptacja, Iwona Peliwo-Szyszko i Aldona Kaczmarek przeprowadziły warsztaty dla młodzieży w Gimnazjum dla Dorosłych w Barlinku dotyczące autyzmu. Uczniowie dowiedzieli się, jak mogą wyglądać relacje społeczne, komunikowanie się, zachowania, upodobania osób żyjących z autyzmem. Warsztaty okazały się świetną inicjatywą.

E. Malicka

TYDZIEŃ AKCJI – WERNISAŻ WRAZ Z PRZEDSTAWIENIEM

Tydzień akcji trwa.. za nami kolejne z zaplanowanych wydarzeń. Zorganizowany w Barlineckim Muzeum wernisaż, cieszył się dużym zainteresowaniem i wzbudził wiele pozytywnych emocji. Nasi artyści – uczniowie SPD „Bratek”, mieli możliwość wyrażenia swoich uczuć poprzez sztukę. Jednym z punktów muzealnego spotkania był również teatrzyk kukiełkowy. Uczniowie z Ośrodka wystawili przedstawienie „Słowik” na podstawie baśni Andersena. Misternie przygotowana scenografia oraz nastrojowa muzyka wprowadziła wszystkich obecnych w magiczny nastrój. Należy również dodać, że ogromną niespodzianką dla autorów wystawy był występ Kingi Wereśniak, która zaczarowała nas swoim głosem.
Przez najbliższy miesiąc będzie można obejrzeć prace plastyczne naszych uczniów.

E. Malicka

UPIĘKSZANIE PROMENADY

W ramach współpracy z PGK w Barlinku, uczniowie ze SPdP i NDOREW sadzili bratki na promenadzie. Młodzież roznosiła również ulotki promujące zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w ramach akcji „niepełnosprawni=pełnosprawni w pracy”.

E. Malicka

WIZYTA POD POMNIKIEM PAPIEŻA

W 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II grupa I z NDOREW-u, uczniowie SPdP i „Klubiku” zanieśli kwiaty i znicze pod pomnik naszego papieża. Odwiedziła nas p. Anna Kaźmierczak-Papis, z którą młodzież zrobiła wiązankę, a na zajęciach z przysposobienia do pracy wykonała drewnianą donicę na bratki.

E. Malicka

ZAJĘCIA Z OGRODNICTWA

Wiosenne zajęcia z ogrodnictwa w SPdP nigdy nie są nudne- tym razem młodzież sadziła bratki, upiększając szkolny teren.

E. Malicka

PRACOWITE POWITANIE WIOSNY

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy i „Klubiku” przywitali wiosnę w niecodzienny sposób. Młodzież z entuzjazmem piłowała, kleiła i skręcała deski, dopasowywała elementy, impregnowała drewno… W taki sposób powstały skrzynie na wiosenne sadzonki. W pierwszy dzień wiosny uczniowie wspólnie dokończyli dzieło, wsadzając bratki, poziomki, kosodrzewinę i rozmaryn. Wiosenne okna będą się w tym roku pięknie prezentowały.

E. Malicka

Z WIZYTĄ W PRZEDSIĘBIORSTWIE GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Uczniowie SPdP udali się na niecodzienną lekcję do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Pan Zbigniew Blezień – Prezes Zarządu, opowiedział młodzieży o działalności zakładu, a także pokazał jak wygląda wywóz oraz segregacja odpadów. Za lekcję jeszcze raz dziękujemy!

E. Malicka

DZIEŃ PIZZY

Uczniowie SPdP świętowali Międzynarodowy Dzień Pizzy. W ramach zajęć z gospodarstwa domowego młodzież udała się na zakupy po potrzebne składniki, a następnie samodzielnie przygotowała ten przysmak. Zapewniamy, że pizza wyszła rewelacyjna. Dowodem na to jest to, że zniknęła w mgnieniu oka !

E. Malicka

POCZYTAJMY ! – CIĄG DALSZY

„Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką.” – Aleksander Puszkin
Grupy z SPdP i NDOREW-u kolejny raz spotkały się w ramach projektu edukacyjnego „Poczytajmy!”. Tym razem Mateusz czytał młodszym kolegom zimowe historie. Grupa G wykorzystała również swoje książki komunikacyjne, by otrzymać ulubione słodycze od uczniów SPdP.

E. Malicka

Z WIZYTĄ W PROMOCJONE

Nasi wychowankowie odwiedzili zaprzyjaźnione Promocjone.com. Pani Agnieszka Nowicka-Szyszka pokazała nam jak wygląda proces produkcji. Z Jej pomocą udało nam się stworzyć torby z ulubionymi wzorami. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

E. Malicka

POCZYTAJMY !

„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” – Maria Dąbrowska

W ramach projektu edukacyjnego „Poczytajmy!” rodzice naszych uczniów odwiedzili placówkę, aby przeczytać nam różnorodne wiersze i teksty o zimie oraz porach roku. Dziękujemy im za to, że znaleźli czas na wspólne czytanie. Klasa III A ze SPdP czytała również młodszym kolegom z grupy G z NDOREW-u i zaprosiła wszystkich na wspólny spacer.

E. Malicka

Z WIZYTĄ W MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI

O komunikacji z naszymi wychowankami, zarówno w SPdP jak i w NDOREW, możemy sporo powiedzieć ale tym razem mieliśmy do czynienia z komunikacją innego typu… mianowicie wybraliśmy się na edukacyjna wycieczkę do Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie. Oglądaliśmy zabytkowe auta tj. Syrenka, Fiat 126p – Maluch w różnych wersjach , trabant, dawne tramwaje i motory. Odbyliśmy także bardzo ciekawą lekcję historii na temat technologii domowych, którą poprowadził dr Wojciech Feliński.

E. Malicka

Z WIZYTĄ NA POCZCIE

Podczas zajęć uczniowie SPdP przygotowywali świąteczne pocztówki. Następnie udali się na pocztę, aby kupić znaczki i wysłać kartki najbliższym. Młodzież doskonale poradziła sobie z tym zadaniem!

E. Malicka

PRZYGOTOWANIA DO KONCERTU

Choć V Koncert Integracyjny już się zakończył, my nadal o nim pamiętamy. Ciężko się do niego przygotowywaliśmy. Efekty były widoczne podczas owacji na stojąco. W trakcie gali wręczyliśmy Burmistrzowi Barlinka, Dariuszowi Zielińskiemu, karmnik dla ptaków. Został on zrobiony na zajęciach w pracowni technicznej. Uczniowie SPdP i „Klubiku” zadbali, by każdy element konstrukcji był idealnie wyszlifowany, polakierowany i zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych.

 E. Malicka

WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

Radość z powrotów zawsze jest ogromna…
W naszej szkole zapanowała uroczysta atmosfera. Nie była spowodowana nadchodzącymi świętami, lecz kimś niezwykłym – naszą absolwentką – Dagmarą, która przyjechała do nas, by świętować swoje dwudzieste czwarte urodziny. Jak za dawnych lat był tort, wspólna zabawa, muzyka, tańce, mnóstwo śmiechu i łez… łez szczęścia oczywiście.

E. Malicka

WYJAZD DO FILHARMONII GORZOWSKIEJ

Uczniowie SPdP i „Klubiku” wybrali się do Filharmonii Gorzowskiej na otwartą próbę generalną, podczas której poznali tańce z całego świata. Wysłuchali melodii bałkańskich, tureckich, żydowskich, mołdawskich, węgierskich i rumuńskich. Nasza młodzież świetnie się bawiła: klaskała, wybijała rytm i doskonale odpowiadała na pytania dyrygenta. Po wycieczce wychowankowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami – Agacie najbardziej podobał się utwór z filmu „Grek Zorba”, Mariuszowi – wesoła podróż autobusem, a Karolinie to, że na wyciecze byliśmy wszyscy, razem.

E. Malicka

WIZYTA NA CMENTARZU

Tradycją już stało się iż w listopadzie uczniowie SPdP udają się na barlinecki cmentarz. W tym roku również młodzież nie zapomniała o uroczystości Wszystkich Świętych i zapaliła znicze na grobach, pomodliła się za zmarłych, wspominając przy tym swoich bliskich, którzy już odeszli.

tekst: Iwona Peliwo-Szyszko

E. Malicka

DZIEŃ PAPIESKI

Młodzież z SPdP i Ośrodka Wsparcia „Klubik” uczciła pamięć wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Trzydzieści osiem lat temu Karol Wojtyła został naszym papieżem. Uczniowie udali się pod pomnik Jana Pawła II, by zapalić znicze – symbol pamięci. Złożyli tam również wiązankę, którą pomogła im zrobić pani Anna Kaźmierczak-Papis. W kościele zaśpiewali „Barkę”, ukochaną pieśń papieża.

tekst: Iwona Peliwo-Szyszko

E. Malicka

ZAJĘCIA Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO

W ramach zajęć z gospodarstwa domowego nasi uczniowie mogli popisać się swoją wiedzą z zakresu przeznaczenia i sposobów stosowania środków czystości. Duet Agaty i Mariusza doskonale zastosował zdobytą w szkole wiedzę,  pokazując, że domowe prace porządkowe nie są im obce.  Młodzież z zaangażowaniem wycierała kurze, myła okna i lustra, zamiatała oraz myła podłogę. Brawo!

ŚWIĘTO PLONÓW

Bez pracy nie ma kołaczy…To przysłowie stało się bliskie uczniom SPdP, którzy  cały tydzień ciężko pracowali: tworzyli jesienne wieńce i dekoracje, piekli jabłka, robili ogórki małosolne, nutellę z dyni, powidła śliwkowe, sok jabłkowy, gruszkowy, winogronowy, pomidorowy… To wszystko po to, aby przy suto zastawionym stole, wśród przyjaciół ze Szkoły  i Ośrodka, wśród nauczycieli oraz rodziców wspólnie spędzić czas na corocznym Święcie Plonów.  Nasze wysiłki zostały docenione. Wszystko smakowało wyśmienicie!

„LUDZIE O WIELKICH SERCACH”

Jak można pożytecznie spędzić sobotę? Po prostu pomagając innym! Pracownicy firmy Gaspol aktywnie włączyli się w projekt „Ludzie o wielkich sercach”. Dzięki ich zapałowi oraz szlachetności uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy otrzymali odremontowaną pracownię techniczną, w której stanął nowy stół. Oprócz ciężkiej pracy była również świetna zabawa: zbijanie i malowanie, a także wodowanie tratw, puszczanie baniek, malowanie twarzy, turniej badmintona, mecz siatkówki, grill, domowe ciasta…
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek”, jak również uczniowie SPdP serdecznie dziękują za ten wspaniały dzień i niezwykły gest!

PRZYGOTOWANIA DO AKCJI „LUDZIE O WIELKICH SERCACH”

CENNE RĘKODZIEŁA

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy ciężko pracowali przez cały miniony rok szkolny. Efektem ich starań były między innymi drewniane zegary, które odmierzają im czas do upragnionych wakacji.  Reprezentanci zeszłorocznej klasy 3.A i 3.B podarowali te niezwykłe  rękodzieła osobom, które miały ogromy wkład w ich przygotowanie. Pan Władek Krawczyk i grupa pani Aldony Kaczmarek z nieukrywaną radością przyjęli te niespodzianki. Wspomnieć należy także, że wśród obdarowanych znalazł się nowo powstały Ośrodek Wsparcia „Klubik”.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Wakacje to niezwykły czas dla każdego z nas. 1 września, rozpoczął się fascynujący etap w życiu uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy – nowy rok szkolny. Na uroczystym jego rozpoczęciu zostali przywitani nowi uczniowie: Iwona Łukaszewska, Jakub Muta, Mateusz Nisiewicz, Rafał Stefaniuk, Norbert Rzymski, a także Ci, którzy w placówce już się zadomowili. Wiemy, że  będzie to dla nich kolejny rok nauki i ciężkiej  pracy, czas zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i rozwijania zainteresowań… Jesteśmy przekonani, że będzie to wyjątkowo udany rok.

ZAJĘCIA SPORTOWE – 25.05.2016

Podczas zajęć z wychowania fizycznego uczniowie SPdP wybrali się na boisko sportowe przy ul. Leśnej. Tam razem z Alicją, Julią, Wiktorią, Mileną i Adrianem – uczniami z klasy 2.B w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Barlinku – grali w koszykówkę, piłkę nożną, rzucali i odbijali piłkę, a także pokazali, że w sporcie liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

KONCERT „WSZYSTKO GRA”, FILHARMONIA GORZOWSKA – 29.04.2016

Dziękujemy Pani Małgorzacie Makowskiej-Kociembie za wspaniałą wycieczkę do Filharmonii Gorzowskiej na koncert edukacyjny: „Wszystko gra”. Poznaliśmy instrumenty dęte, posłuchaliśmy utworów w wykonaniu muzyków z Filharmonii Gorzowskiej i przede wszystkim doskonale się bawiliśmy. Oby takich wycieczek było jak najwięcej!

ODWIEDZINY W BARLINECKICH FIRMACH – 18.04.2016

 18 kwietnia wybraliśmy się do kolejnych firm barlineckich. Tym razem odwiedziliśmy firmę „Auto-Handel Szkodziński”. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy mechanika samochodowego, obejrzeć różne części samochodowe oraz maszyny. Największą atrakcją dla nas wszystkich była kasacja pojazdów.

Odwiedziliśmy także firmę Caparo Bomet. Rozmawialiśmy z Dyrektorem o możliwości odwiedzenia hal produkcyjnych, a także obejrzeliśmy wystawę produktów firmy.

Dziękujemy firmom za miłe przyjęcie.

XV Konkurs „Palm i Pisanek Wielkanocnych”

Wykonanie stroika wielkanocnego, pisanki i palmy – dla naszych grup nic trudnego. Uczniowie szkoły wzięli udział w XV Konkursie „Palm i Pisanek Wielkanocnych”

Rekolekcje 2016

W marcu uczniowie Szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Przez trzy dni przychodził do placówki ksiądz, który prezentował informacje dotyczące świąt Wielkanocy. Przy akompaniamencie gitary śpiewano pieśni. Uczniowie wykonali krzyż, który zanieśli do Ośrodka przy Sienkiewicza, gdzie odbyła się droga krzyżowa, którą poprowadził  wychowawca Piotr Wójciak. Ciekawą lekcję religii zorganizowała też opiekun Barbara Jagiełło.

Przegląd Teatralny

Ostatnie nasze prace plastyczno-techniczne

Spotkanie wigilijne

Ostatni ze szkolnych dni minionego roku (22 grudnia) spędziliśmy razem, biesiadując przy suto zastawionym stole. Wraz z Dyrekcją, naszymi rodzicami, nauczycielami i opiekunami delektowaliśmy się czerwonym barszczem, domowymi krokietami, uszkami i pierogami. Był też śledź, karp, groch z kapustą, makowiec… Nie zabrakło nam więc sił do wspólnych tańców i śpiewania kolęd oraz pastorałek.

Wizyta w firmie „Watex”

18 listopada 2015r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili firmę „WATEX”sp.z o.o. zajmującą się produkcją wysokiej jakości mebli tapicerowanych. Naszym przewodnikiem po firmie był jeden z właścicieli, p. A. Pakosz.  Mogliśmy oglądać od podstaw jak powstają meble tapicerowane. Zobaczyliśmy jak działają specjalistyczne maszyny, jak wygląda wykrajanie skóry naturalnej, składanie mebli aż do końcowego efektu. Dostaliśmy od firmy pamiątkowe czapki oraz worek upominków.

Wycieczka zrobiła duże wrażenie na naszych uczniach. Dziękujemy całej firmie za miłe przyjęcie i profesjonalne pokazanie działalności firmy.

Dekanalny konkurs wigilijny

Wystawa militariów

11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Nasza Szkoła również pamiętała o Narodowym Świecie Niepodległości. Nauczyciele przeprowadzili z nami rozmowy na temat tego święta, robiliśmy kotyliony, flagi.

Udaliśmy się również na wycieczkę do Bukowej Przystani, w której zgromadzone były militaria. Zostaliśmy tam gorąco przyjęci. Właściciel pensjonatu, Zygmunt Głuchowski oraz Dyrektor Zarządzający, Cezary Szafkowski, opowiedzieli nam o zgromadzonych pamiątkach: orderach, medalach i białej broni oraz poczęstowali wojskowym przysmakiem – grochówką.

Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej było szczególnym dniem dla wszystkich pracowników Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Barlinku. Tego dnia młodzież podziękowała przybyłym na uroczystość gościom za trud, opiekę i serce wkładane w codzienną pracę,  przygotowując pyszny jabłecznik, ciasto drożdżowe ze śliwkami i upominki dla wszystkich pracowników Szkoły. Wśród zaproszonych osób nich byli m.in.: Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek”, pani Zofia Sobczak, Dyrektor Niepublicznego Dziennego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, pani Izabela Michno, Dyrektor SPdP, pani Karolina Staszak-Sulikowska, wychowawcy, terapeuci i opiekunowie.

Dzień papieski

13 października wszyscy uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy świętowali XV Dzień Papieski. Z tej okazji wybraliśmy się pod pomnik Jana Pawła II by złożyć kwiaty i zapalić znicze. W kościele pw. NSNMP wraz z posługującym tam Kl. Jakubem Sielickim zaśpiewaliśmy pieśni religijne dla św. Jana Pawła II.  Kl. Jakub oprowadził nas po kościele. Mogliśmy obejrzeć ołtarz i ambonę. Warunki atmosferyczne nie były sprzyjające ale pogoda ducha nas nie opuszczała.

Pomoc dla przedszkolaków

Plany aktywności dnia z drewnianych desek wykonywaliśmy w pocie czoła i z wielkim zaangażowaniem.  Wręczyliśmy je Paniom z Niepublicznego Przedszkola „Bratek”, aby dni ich dzieciakom mijały w jak najlepszym porządku.